Prokrastinácia a 5 tipov ako ju zastaviť

Autor: Peter Betyár | 6.12.2013 o 17:56 | (upravené 6.12.2013 o 18:11) Karma článku: 5,54 | Prečítané:  955x

Vedeli ste, že každý z nás má sklon k prokrastinácii? Prokrastinácia (z latinského pro crastinus – na zajtrajšok) je chorobné odkladanie dôležitých povinností na neskôr.

Väčšinou prokrastinujú študenti, no nie je to len výhradne ich záležitosť. Týka sa každého z nás. Je to stav, kedy namiesto toho, aby ste robili to čo máte, zabíjate čas napríklad bezcieľnym blúdením na internete, alebo lakovaním si nechtov, či hodinovým rozhovorom s kamarátkou o tom ako bolo na včerajšej párty, alebo debatujete hodinu o najnovších módnych trendoch.

Už ste sa tu našli aj Vy? Máte odovzdať zajtra projekt svojmu šéfovi? Alebo dokončiť diplomovanú prácu? A hoci to viete, tak si radšej nasadíte slúchadlá a pustíte si svojho obľúbeného interpreta? A popritom veselo chatujete?

Pokiaľ Vám slovo prokrastinácia až do tohto momentu nič nehovorila, tak teraz už viete, čo to znamená. Je to chorobná nečinnosť a sústavné odkladanie vecí na neskôr.

Ako s ňou bojovať a prečo je strašiakom súčasnosti?

Zoberme si, že deň má 24 hodín z toho 8 hodín spíme, 8 hodín trávime v práci. Prirátajme k tomu čas, ktorý nám zaberie premiestnenie sa do a z práce a zistili sme, že nám ostalo 6-7 hodín. To ešte musíme vyzdvihnúť deti v škole a z krúžkov. Sme objednaní na pedikúru a do toho treba ešte zbehnúť na poštu zaplatiť šeky. Treba nakúpiť a niečo uvariť k večeri. Okúpať deti.

Do toho manželka/manžel, koníčky a to ste si ešte ani kávu nestihli vypiť, nie to ešte oddychovať, alebo pozrieť si obľúbený seriál.

Jedným z  riešení ako veci riešiť ,,na ceste" teda neprokrastinovať je to, že si dokonale naplánujete svoj čas.

Z dlhodobého hľadiska môže byť práve prokrastinácia deštruktívny zlozvyk, ktorý nám bráni dosiahnuť úspech!

Tu je 5. tipov ako zastaviť prokrastinovanie:

1, Nájdite príčinu – prečo keď máte niečo dokončiť máte túžbu vyhnúť sa úlohe?

Tak ako pre fajčiara môže byť spúšťačom zapáliť si cigaretu napríklad uvarenie si kávy, tak pre vás môže byť Vašim spúšťačom niečo iné a preto prokrastinutjete. To niečo skúste definovať a povedať si aké by to bolo dnes veci neodkladať a rovno ich vyriešiť? Možno to niečo má nejaký tvar, farbu. Skúste to definovať a dať si záväzok, že od zajtra to zmeníte.

2, Plánujte si čas – Pokiaľ máte dokonale zvládnutý time management, teda organizovanie času- nebudete prokrastinovať. Vždy v nedeľu si urobte týždenný rozpis toho, čo Vás čaká nasledujúci týždeň. Teda vytýčte si svoje týždenné ciele. K tomuto cieľu bude potrebné urobiť denné kroky. Rozdeľte ich od pondelka do piatku tak, aby nenarušili Váš bežný život. Teda rodina, práce okolo domu a podobne. Choďte na to metódou Kaizen. Teda po malých kúskoch. Takýmto spôsobom dokážete zjesť aj slona, ale po kúskoch! A keď pôjdete na to systematicky, nie je dôvod prokrastinovať, nakoľko Vás to bude motivovať samo, aby ste sa vo veci posunuli ďalej.

3, Sociálne siete a chatovanie – väčšinou tu zabijeme najviac času. Povedzte si, že na vybavenie mailov budete potrebovať iba hodinu denne a to medzi ôsmou a deviatou hodinou ráno. Často krát chodia maily, ktoré ani mailami nie sú, ale sú to skôr spamy. A pokiaľ aj hneď neodpíšete na mail a ten mail je dôležitý – odosielateľ Vám ho prepošle aj dvakrát kým mu neodpíšete. A pokiaľ je to veľmi súrna vec, zatelefonuje Vám v tej veci. Takže naozaj nie je potrebné tráviť hodiny na internete. Na sociálne siete si vytýčte hodinu a jednoducho po hodine sa odhláste.

4, Pevná vôľa - Budete potrebovať istú dávku pevnej vôle. A to čo si raz naplánujete a zapíšete si do svojho poznámkového bloku či díára ako úlohu, ktorú treba splniť – napríklad zatelefonovať niekomu, tak jednoducho zoberte telefón a tomu človeku zatelefonujte. Nie zajtra, ani potom, ale hneď!

5, Zmeňte zamestnanie. Všeobecne ľudia nemajú radi zmeny. A zmeniť prácu, kolektív je jednou  z najväčších zmien v živote, no pokiaľ máte mizernú produktivitu, ani riešenie ako ten stav zmeniť- poobzerajte sa po novej práci. Pokiaľ začnete robiť to čo vás skutočne baví, prestanete prokrastinovať a zároveň zlepšíte svoj život. Budete mať radosť z práce a nebudete denno denne ubíjať seba, svojho zamestnávateľa, alebo klienta. Ušetríte kopec problémov sebe aj ľuďom okolo vás!

Pokiaľ sa Vám tento článok páči, kliknite na “Páči sa mi”, alebo ho zdieľajte so svojimi priateľmi. Ďakujem

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?